![](https://static.wixstatic.com/media/f1baf0_6eff86b79b4541caa29ce8dfc0d2ceb9~mv2.jpg/v1/fill/w_147,h_73,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/f1baf0_6eff86b79b4541caa29ce8dfc0d2ceb9~mv2.jpg)
Παιδιά και έφηβοι αθλητές και αθλήτριες, επιστρέφουν στα γήπεδα μετά από μια μεγάλη και πρωτόγνωρη αποχή. Αποχή από μια αγαπημένη ασχολία - συνήθεια - ανάγκη, την άθληση. Όμως, αξίζει αλήθεια να αναρωτηθεί κανείς: τι παιδιά θα επιστρέψουν στα γήπεδα και τα γυμναστήρια ; Πόσο θα έχουν επηρεαστεί; Ποιες θα είναι οι νέες συνθήκες, οι κανόνες, οι στόχοι;
Ο Ψυχολόγος Παναγιώτης Σοφίος, σε άρθρο του που δημοσιεύτηκε στο site της Ελληνικής Ομοσπονδίας Πετοσφαίρισης, μας εξηγεί πώς είναι εφικτή η επανάκτηση του ελέγχου της ζωής μας και η επιστροφή στις αγαπημένες μας «ρουτίνες» που είναι βασικά ζητούμενα, καθώς αποτελούν τα θεμέλια πάνω στα οποία στηρίζεται η σωματική και ψυχοσυναισθηματική ανάπτυξη των νεαρών αθλητών και αθλητριών, δηλαδή των παιδιών μας.
Διαβάζουμε το άρθρο εδώ.